.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Midtown Elementary honors: First nine weeks' grading period

-A A +A

Midtown Elementary School applauds students who earned placement on its honor rolls and other achievements for the first nine weeks grading period.

They are:

A HONOR ROLL

Third grade — Eve Alford, Kaylee Babineau, Darrell Barr, Callie Hale, Tyler Harrill, Brady Reynolds, Ryan Ward, Tommy Lawyer, Joe McDonald and T.J. Weatherly.

Fourth grade — Wesley Morgan, Lance Young and Gwenna McCarty.

Fifth grade — Skylar Brackett, Braden Ferrell and Logan Smith.

A-B HONOR ROLL

Third grade — Case Cordell, Jayden Dryman, Kaitlyn Fickey, Luke Gunter, Joseph Hill, Cassie Lemons, Madelyn Mackeown, Tyler Marler, Brice Wolde-Mason, Jess Mullins, Elliot Phillips, Bailey Sargent, Lynsey Smith and Juliana Woodard.

Fourth grade — Zoey Branham, Kylie Cottrell, Jacob Girouard, Riley Hurley, Taylor Mathews, Timothy Morgan and Wyatt Nipper.

Fifth grade — Jenny Adkission, Quentin Kolski, Victor Alford, Colin Nelson, Olivia Beu, Zane Ryans, Chloe Clinton, Annabelle Sandlin and Madison Ferguson.

SEPTEMBER STUDENTS OF THE MONTH

Kindergarten — Natalee Thompson, Gavin Cox and Maggie Beaver.

First grade — Allen Nantz, Chase Marlow and Emma Thompson.

Second grade — Thompson Boker, Rachel Garland and Nori Velliquette.

Third grade — Ryan Ward, Kaitlyn Fickey and Lynsey Smith.

Fourth grade — Wesley Morgan, Meghan Turpin and Gracie Barr.

Fifth grade — Becca Hughes, Gavin Ridenour and Skylar Brackett.

Brenda Cate’s class — Carl Jenkins.

Guidance class — Damariae Jones.

Music class — Jess Mullins.

OCTOBER STUDENTS OF THE MONTH

Kindergarten — Chloe Arnold, Sully Colyer and Cody Hughes.

First grade — Nicolas Hoskins, Jeremy Lawyer and Lilly Weatherly.

Second grade — Mia Jones, Adam Pickett and Kaleb Ridenour.

Third grade — Rachel Cordell, Callie Hale and Joe McDonald.

Fourth grade — Kylie Gyles, Seth Strahan and Emily Watkins.

Fifth grade — Colin Nelson, Catelyn Webb and Dylan Wright.

Music class — Skylar Brackett.

Guidance class — Timothy Light.

Library class — Austin Mincey.

Computer lab — Taylor Matthews.